Genel Bakış
Genel Bakış

GSD Denizcilik Gayrimenkul İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş., (eski ünvanı ile Tekstil Finansal Kiralama A.Ş.) 1992 yılında kurulmuş olup, 19 yıl leasing alanında faaliyet gösterdikten sonra, 2011 yılından bu yana kuru yük gemilerine yaptığı yatırımlarla, uluslararası deniz taşımacılığı alanında faaliyetlerini sürdürmektedir.

Borsa İstanbul’a kote, halka açık tek denizcilik firması olan GSD Marin, ilk gemi siparişlerini 2012 yılında Güney Kore’de yerleşik Hyundai Mipo tersanesine vermiş ve 2013 yılında teslim aldığı DODO ve CANO isimli iki adet 39.000 DWT kapasiteli kuru yük gemisi  ile  armatörlük faaliyetlerine başlamıştır.

2013 yılında ise, her biri 63.100 DWT kapasiteli, HAKO ve ZEYNO gemi siparişleri için Çin menşeli Sinopacific Dayang tersanesi ile anlaşma sağlanmış ve gemiler 2014 yılında teslim alınarak taşıma kapasitesi 4 gemiyle 204.200 DWT'a ulaşmıştır.

2016 yılına gelindiğinde, 2013 yapımı 32.200 DWT kapasiteli Olivia gemisinin filoya katılmasıyla birlikte, bağlı bulunduğumuz GSD Holding'in %100 iştraki olarak Hollanda'da kurulan GSD Shipping BV, Japon Imabari tersanesine 63.500DWT kapasiteli Mila gemisinin siparişini vermiştir. 

2018 yılında Mila'nın teslim alınmasını takiben,GSD Marin'in iştraki olan Zeyno Maritime Ltd. Şirketinin %100 hissesi, GSD Shipping BV'ye devredilmiştir.

GSD Grubu olarak denizcilik alanındaki güncel faaliyetlerimiz, GSD Marin'e bağlı DODO, CANO, HAKO, OLIVIA, ve GSD Shipping BV'ye bağlı MILA ve ZEYNO isimli, toplam 300.000DWT kapasiteli modern gemilerle sürdürülmektedir.

GSD Marin, Mısır, buğday, pirinç, şeker gibi dökme tahıl ürünlerinin yanısıra, suni gübre, kömür, demir cevheri, hurda  ve çelik ürünleri gibi hammadde, yarı mamül ve mamüllerden oluşan geniş yelpazedeki malların uluslararası ticaretine aracılık etmektedir.

GSD Marin’in şeffaf ve kurumsal yapısı ile birlikte denizcilik alanında yaptığı doğru yatırımlar,  uluslararası alanda birçok büyük firmanın dikkatini çekmiş ve Oldendorff, Pacific Basin, Norden, Ultrabulk, ED&F Man gibi büyük operatörlerle uzun süreli ve verimli çalışmalar yürütülmektedir.

200 – 300 gemilik geniş gemi filolarıyla  dünya ticaretine yön veren bu tür firmalar,  portföylerindeki gemileri, yeni yapım modern gemilerle yenilemek arzusunda olduklarından, GSD Marin modern yapısıyla ön planda olmaya devam edecek ve filosuna katacağı yeni gemilerle faaliyetlerini güvenli bir şekilde sürdürecektir.